Wakacje 2019 w Limonce
Czas wakacji to czas podróży bliskich i dalekich…  To również czas spotkań z naturą, ale i rozwijanie wyobraźni, wzbogacanie siebie poprzez spotkania z ludźmi lub …  postaciami na przykład z ciekawej bajki. Dlatego też wakacje 2019 w Limonce to realizacja projektu „Spotkania z bajkami”. Każdy tydzień to spotkanie z inną bajką i jej bohaterami. Wakacje  rozpoczęliśmy już w ostatnim tygodniu czerwca wyruszając  na spotkanie z przyrodą  do Parku Doliny Wkry w Pomiechówku. Jest to przepiękny kompleks leśno –edukacyjny chroniący florę i faunę, a jednocześnie udostępniający jej uroki przybywającym tutaj turystom. Nasze dzieci oprócz wędrówki leśną ścieżka edukacyjną mogły bawić się na placu zabaw przeznaczonym dla najmłodszych. W lipcu odwiedziliśmy najbardziej pracowitą społeczność – pszczoły w pasiece. Podczas wycieczki do Wymysłów Pod Lasem zabawa przy użyciu dramy wprowadziła dzieci w świat rodziny pszczelej. Wzorem pracowitych pszczółek dzieci składały ramki na węzy, wirowały plastry w miodarce, oglądały narzędzia i akcesoria pszczelarza. Wreszcie – w całkowicie bezpiecznych warunkach – mogły zajrzeć do ula i obserwować życie w domku pszczół. Lipcowe, upalne dni były natomiast przeznaczone były również na aktywności w „limonkowym parku wodnym”. Nasz plac zabaw wypełniały natryski, dzięki którym czuliśmy się, jak w prawdziwym aquaparku. Śmiechom, krzykom i radości nie było końca. Drugi miesiąc wakacji przywitaliśmy wizytą w kinie. Obejrzeliśmy film pt. „Sekretne życie zwierzaków domowych 2”.  To grupy starsze, zaś młodsze spotkały się z pieskiem, którego przyprowadził do przedszkola Antoś i opowiadał o tym, jak troszczy się o swojego przyjaciela. Drugi miesiąc wakacji to zabawy, spacery po naszej pięknej okolicy, ale również wtorki z teatrem. Dom Kultury w Rembertowie zaprosił nas do wzięcia udziału w warszawskim projekcie „Dziecięce lato teatralne”. Tak więc w każdy sierpniowy wtorek wyruszamy komunikacją miejską do Rembertowa, aby tam, jako widzowie uczestniczyć w przedstawieniach teatralnych. Tak więc nasze wakacje obfitowały w różnorodne aktywności. Następne wakacje już za rok, a tymczasem już planujemy nowy rok szkolny….
14-08-19
Czego potrzebują dzieci w obecnej sytuacji (koronawirus w Polsce)? 4 zasady jak wspierać dzieci:

1) Dziecko potrzebuje oparcia w spokojnych rodzicach. Na poziomie
emocjonalnym dzieci “magicznie” wyczuwają napięcie u swoich opiekunów.
To Ty jako rodzic jesteś dla dziecka pierwszym źródłem wiedzy o świecie -
“mama się boi, czyli jest powód, bym się bał”. Równocześnie masz prawo do
strachu! Jeśli czujesz jednak, że przejmuje on nad Tobą kontrolę, poszukaj
wsparcia - wśród rodziny, przyjaciół, specjalistów. Znajdź chwilę, by zrobić
coś, co zazwyczaj reguluje Twoje emocje: muzyka, ćwiczenia, kąpiel? Zadbaj
o siebie. Spokojny rodzic = spokojne dziecko.

2) Porozmawiaj z dzieckiem otwarcie o bieżącej sytuacji w kraju, nawet jeśli o
to nie pyta.
Być może trudno mu wyrazić swoje niepokoje lub sformułować
pytania. Nie udawaj, że nic się nie dzieje. Dzieci widzą i czują (patrz - punkt
1). Mów prosto i spokojnie. Małym dzieciom wystarczy komunikat: “ostatnio
dużo ludzi choruje i mama z tatą trochę się tym martwią. Jesteśmy dorośli,
wiemy, jak zadbać o ciebie i o siebie. Panujemy nad sytuacją.”

3) Kontroluj, w jaki sposób rozmawiasz przy dziecku o sytuacji z innymi
dorosłymi.
Pewnie miałaś już okazję przekonać się, że dzieci słuchają nawet
wtedy, gdy wydają się być zatopione w zabawie ;) Dziecko może błędnie
zrozumieć to, co usłyszy i się tego przestraszyć. Pół biedy, jeśli się tymi
obawami podzieli i będziesz je mogła rozwiać.

4) Zadbaj o stałe punkty dnia (posiłek, czas na gry planszowe, wspólne
tańce). Dadzą one dziecku poczucie przewidywalności i bezpieczeństwa.
Konsekwencja zamknięcia placówek to również radykalna zmiana w rytmie
dnia dziecka i całej rodziny. Spróbuj zachować wszystkie możliwe w tej
sytuacji rytuały, które do tej pory towarzyszyły Waszej codzienności.

Uśmiechajcie się, śpiewajcie, gotujcie wspólnie, przytulajcie się - bądźcie
razem!

Weronika Dzierżawa - Nalewajska,
psycholog dziecięcy, psychoterapeutka